Važan iskorak u unapređenju sprovođenja javne politike u oblasti državno-službeničkog sistema

U periodu 24 – 26. decembra 2024. godine je održana trodnevna radionica o implementaciji Metodologije za praćenje i vrednovanje upravljanja ljudskim resursima u državnoj upravi na čijem razvoju je radio projektni tim.

Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Jelena Žarić Kovačević je otvorila ovu radionicu i u svom uvodom obraćanju poručila: „Efikasan i efektivan rad državnih službenika osnov je za pružanje kvalitetnijih usluga građanima i podršku razvoju privrede. Kroz primenu savremenih alata u oblasti upravljanja ljudskim resursima gradimo javnu upravu koja funkcioniše bolje i služi svima.“


Radionica, održana u Vrdniku, organizovana je u okviru projekta koji finansira Evropska unija „Integrisano upravljanje ljudskim resursima u javnoj upravi Republike Srbije“. Ovaj događaj je okupio predstavnike Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave koji su zaduženi za proces kreiranja i sprovođenja javnih politika u vezi sa upravljanjem ljudskim resursima na nivou državne uprave, kao i eksperte na projektu uključene u razvoj ove metodologije.

Agenda radionice je obuhvatala praktične sesije osmišljene kako bi se unapredilo razumevanje i primena novorazvijene metodologije za praćenje i vrednovanje upravljanja ljudskim resursima, koja uključuje set indikatora za praćenje, kao i opis procesa sa definisanim institucionalnim odgovornostima.

Transformacija upravljanja ljudskim resursima kroz pristup zasnovan na podacima

Nova metodologija za praćenje i vrednovanje predstavlja inovativni alat za praćenje sprovođenja praksi upravljanja ljudskim resursima širom državne uprave, sa ciljem unapređenja donošenja odluka zasnovanih na prikupljenim podacima. Ovaj sveobuhvatni sistem pruža struktuiran pristup praćenju procesa upravljanja ljudskim resursima i kapaciteta za upravljanje ljudskim resursima sa strateškog i procesnog aspekta. Jedan od značajnih rezultata ove metodologije je Izveštaj o praćenju upravljanja ljudskim resursima, koji objedinjava  podatke u vezi sa stopom angažovanosti zaposlenih, zadovoljstvom zaposlenih i druge podatke prikupljene iz centralne kadrovske evidencije, tematskih izveštaja i nedavno sproveden Ankete o angažovanosti zaposlenih u organima državne uprave.

Dani intenzivne razmene znanja i praktične obuke

Napredak koji je ostvareno kroz prvi ciklus monitoringa, sprovedenog na osnovu uspostavljane metodologije, predstavljen je i kroz diskusiju detaljno razmotren na radionici. Tokom radionice, učesnici su takođe učestvovali u praktičnim vežbama, uključujući unos podataka i analizu ključnih pokazatelja performansi (KPI), kako bi stekli veštine korišćenja Excel alata za praćenje i izveštavanje. Sesije su obuhvatale i grupne aktivnosti usmerene na izradu izveštaja o praćenju zasnovanog na realno prikupljenim podacima.

Ova radionica odražava posvećenost MDULS-a stvaranju efikasnijeg i efektivnijeg sistema državne uprave. Kroz podsticanje saradnje i razvoj veština, sprovedena radionica postavlja temelje za naredne korake u procesu reforme javne uprave, uključujući finalizaciju prvog Izveštaja o praćenju upravljanja ljudskim resursima u državnoj upravi Republike Srbije.
Dostizanje ovog važnog prelomnog trenutka u razvoju strateškog okvira za upravljanje javnim politikama u oblasti državno-službeničkog sistema ne bi bilo moguće u ovoj fazi bez finansijske i stručne podrške Evropske unije. Ova podrška je ključna za pomoć Srbiji u usklađivanju javne uprave sa evropskim standardima, čime se povećava njen kapacitet da bolje služi građanima i privredi.

Last updated: 17. Januar 2025. 13:06