U Srbiji uskoro kreće novo
energetsko obeležavanje kućnih aparata, u skladu sa onim koje je na snazi u
Evropskoj uniji (EU) od 1. marta ove godine. Uređaji poreklom iz EU sa novom
energetskom oznakom naći će se na srpskom tržištu verovatno i pre stupanja na
snagu tih propisa.
Energetske oznake sada sadrže pojednostavljenu skalu energetskih razreda, od tamno zelene „A“ - za energetski najefikasniji uređaj koji doprinosi smanenju računa i emisiji ugljen-dioksida, do crvene „G“ – za najmanje efikasan uređaj, dok se kategorije „A+“, „A++“ i „A+++“ više ne koriste. Nove oznake se prvo primenjuju na beloj tehnici (fridžiderima i zamrzivačima, mašinama za veš i mašinama za sudove) kao i televizorima, dok će se oznake na sijalicama promeniti od 1. septembra 2021, a potom i na ostalim uređajima.
„Potrošač treba da zna šta znače energetske oznake na uređajima, na tržištu ne smeju da se nađu uređaji koji nemaju energetsku oznaku, i važno je da se pobrinemo da su podaci koji stoje na nalepnici tačni. U Srbiji, na primer, ne postoje laboratorije koje proveravaju da li su klima uređaji zaista u energetskoj klasi koja na njima piše“, kaže dr Mirko Đapić sa projekta „EU za energetsku efikasnost i eko-dizajn proizvoda. Zbog toga ovaj projekat radi na unapređenju kapaciteta laboratorija u Srbiji kako bi se ispitale energetske karakteristike proizvoda i kako bi garantovale njihovu usaglašenost sa svim važećim propisima.
Pored oznake za energetsku klasu proizvoda, nove nalepnice na kućnim aparatima imaju i QR kod u gornjem desnom uglu, pomoću kojeg građani mogu saznati više informacija o proizvodu u zvaničnoj Evropskoj bazi podataka o energetskim oznakama na proizvodima (European Product Registry for Energy Labels - EPREL).
Šta znače nalepnice na uređajima?
NALEPNICA NA FRIŽIDERIMA I ZAMRZIVAČIMA
|
U odnosu na stare oznake, osim novih klasa energetske efikasnosti ova nalepnica sadrži drugačiji piktogram za zapreminu frižidera i zamrzivača (slika sa flašom i pahuljom), i drugačiji piktogram (slika sa zvučnikom) za nivo buke, kao i novu oznaku za klasu nivoa buke.
NALEPNICA NA MAŠINAMA ZA VEŠ
|
U odnosu na stare oznake, osim novih klasa energetske efikasnosti, na novoj nalepnici za mašinu za veš potrošnja energije prikazana je u 100 ciklusa, označen je kapacitet za ciklus pranja, kao i potrošnja vode po ciklusima; označen je nivo buke i njegova klasa.
NALEPNICA NA MAŠINAMA ZA SUDOVE
|
Na novim nalepnicama na mašinama za sudove, pored promene u klasama energetske efikasnosti, potrošnja struje označena je u eko programu na 100 ciklusa, potrošnja vode označena je po ciklusu eko programa; označeno je trajanje eko programa, nivo buke i klasa.
NALEPNICA NA TELEVIZORIMA
|
Nove nalepnice sadrže nove klase energetske efikasnosti, potrošnju struje u 1000 sati rada, potrošnju struje u načinu rada velikog promenljivog opsega (HDR) u 1000 sati, oznake horizontalne i vertikalne rezolucije, a ne sadrže oznaku snage (W).
U Republici Srbiji potrošnja energije je 4-5 puta veća nego u zemljama Evropske unije, odnosno njenim starim članicama, i 2-3 puta veća u odnosu na zemlje u susedstvu koje su odnedavno u EU, što govori o važnosti unapređenja energetske efikasnosti u našoj zemlji.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, domaćinstava imaju najveći udeo u ukupnoj potrošnji energije u Republici Srbiji - 35%, u odnosu na sektor privrede - 29% i saobraćaja – 23%.
Većina građana Srbije (68%), pak, smatra da njihov lični angažman može u maloj meri doprineti energetskoj efikasnosti, dok samo jedna četvrtina njih veruje da njihovo domaćinstvo u velikoj meri može doprineti energetskoj efikasnosti, pokazalo je istraživanje kupovnih navika i poznavanja energetski efikasnih uređaja građana Srbije sprovedeno ranije ove godine za potrebe ovog projekta „EU za energetsko označavanje i eko-dizajn proizvoda“.
Upotreba energetski efikasnih uređaja u domaćinstvu, zajedno sa drugim merama energetske efikasnosti kao što su poboljšanje izolacije, zamena prozora i spoljašnjih vrata, zamena kotlova i sistema za grenjanje vode - mogu dovesti do značajnih ušteda energije i smanjanja izdataka kućnog budžeta.