PROJEKAT ODVAJANJA KUĆNOG OTPADA U PANČEVU

28. marta je građanima Pančeva predstavljen Projekat odvajanja kućnog otpada 17 opština u Srbiji. Cilj Projekta odvajanja kućnog otpada „O-DVA-JA-MO“ je recikliranje dela otpada koji se stvara u domaćinstvima, kako bi se na taj način smanjile količine koje završavaju na deponijama, sa ciljem da se stopa reciklaže u ovim opštinama poveća na 15% u naredne dve godine. Prema postojećim podacima, u Srbiji je stopa reciklaže otpada iz domaćinstava manja od 2%, dok se u EU 48% komunalnog otpada reciklira.


Projekat „O-DVA-JA-MO” sprovodi se uz podršku Ministarstva zaštite životne sredine Republike Srbije uz pomoć Evropske unije i Ambasade Švedske. Projektom se obezbeđuje stručnost i oprema za lokalne vlasti u cilju projektovanja i unapređenje sistema za odvajanje otpada na mestu nastanka.

Od isplativosti u ponovnom vraćanju visokokvalitetnih resursa iz otpada i njihovim ponovnim stavljanjem u upotrebu, još je važnija zdrava životna sredina. Samo u 17 gradova koje servisiraju 4 regionalne deponije u kojima će se sprovesti Projekat odvajanja kućnog otpada - ODVAJAMO  godišnje se prikupi 215.000 tona otpada. Procenjuje se da bi čak 70.000 tona moglo ponovo da se iskoristi. Do sada, čak i da je postojala dobra volja za odvajanjem otpada, to je bilo neizvodljivo jer nije postojala oprema, organizacija kao ni sistem za odvajanje. Investicijom Evropske unije i Vlade Republike Srbije obezbeđeno je 26 vozila za transport reciklažnog otpada, više od 90.000 kontejnera i kanti i kampanja informisanja javnosti.


Projekat je predstavljen uz raznovrsan i zabavan muzički I takmičarski program, u kojima su učestvovali najmlađi sugrađani Pančeva, a prisutni su imali prilku da pogledaju i izložbu dečijih eksponata napravljnenih od reciklabilnih materijala. O važnostima ovog projekta, kao i planovima za njegovu dalju implementaciju građanima  su se obratili predstavnici projekta i lokalne samouprave kao i Dušan Čarkić pomoćnik ministra u Ministarstvu zaštite životne sredine

„Želeo bih da se zahvalim pre svega građanima Pančeva i lokalnoj samoupravi na podršci pri implementaciji ovog projekta ali naravno i kolegama iz Delegacije Evropske unije i ambasade Švedske koji su finansijski podržali povaj projekat. Vrednost ovog projekta je preko 7 miliona evra, a iznos opredeljen za Pančevo preko 450.000 evra od čega je grad Pančevo učestvovao sa 15% sopstvenih sredstava,“ izjavio je pomoćnik ministra, gospodin Čarkić.


„Danas se „Tim Evropa“ to jest Evropska unija i zemlje članice Evropske unije, došle da pruže podršku Pančevu. Nadamo se da će građani Pančeva početi da recikliraju kao što se to danas već radi u većem delu Evrope. Znamo da to možete, videli smo decu i sve njihove ideje i sigurno ćete to dobro raditi. Danas predajemo ovaj projekat vama,“ podvukao je u svom obraćanju Džon Glejzbruk, programski menadžer EISP2 projekta.


„Projekat koji smo pokrenuli u Pančevu potpuno je u skladu sa principima cirkularne ekonomije. Grad Pančevo je kroz projekat O-DVA-JA-MO dobio 5077 plavu kantu u kojoj će domaćinstva odvajati papir, karton, plastiku i metal, 93 plava kontejnera za istu namenu , 93 kontejnera žute boje za staklo, kao i 2 kamiona za odvoženje separiranog otpada. Da bi ovaj projekat funkcionisao u skladu sa zakomskom regulativom, u toku je, uz veliku pomoć Ministarstva zaštite životne sredine, nabavka linije za separaciju otpada uz učešće grada u vrednosti od 172 miliona dinara,“ istakla je Zdenka Miljković, sekretarka za zaštitu životne sredine.

V.D. direktor JKP “Higijena“ Pančevo Mišo Marković potcrtao je da JKP “Higijena” kroz svoj rad promoviše činjenicu da pored šest primarnih resursa – vode, vazduha, nafte, prirodnog gasa, uglja i minerala, za civilizaciju postaje neophodan i sedmi resurs, reciklabilni materijal.

„Hajde da  Pančevu damo šansu da bude savremen grad čiji građani ODVAJAJU ambalažu za reciklažu. Da nam grad bude čist i da počnemo da se odnosimo prema otpadu kao  prema sirovini koja ima najveću vrednost kada se u domaćinstvima odvoje sekundarne sirovine za reciklažu I namjmanje moguće kilograma odlaže na sanitarnu deponiju,“ naglasio je gospodin Marković.


Evropska unija je finansirala ovaj projekat sa 6 miliona evra, a srpske nacionalne i lokalne vlasti učestvuju u projektu sa investicijom od 1.8 miliona evra. Tehničku podršku pružila je Ambasada Švedske kako bi podržala nacionalne vlasti i svih 17 lokalnih samouprava u uspešnom uvođenju projekta odvajanja kućnog otpada. Lokalne samouprave i javna komunalna preduzeća su u potpunosti nadležni za pružanje novih usluga.


Program upravljanja otpadom u Srbiji 2022-2031, koji je Vlada Srbije usvojila kao deo pristupanja EU, ima za cilj unapređenje sistema upravljanja komunalnim otpadom kroz: (1) povećanu stopu reciklaže,  (2) smanjeno odlaganje biorazgradivog otpada na deponijama i (3) smanjeno odlaganje otpada na nehigijenskim deponijama.

Last updated: 20. Novembar 2024. 14:59