Dugogodišnja podrška

Evropska unija pruža najveću finansijsku podršku za zaštitu životne sredine u Srbiji je činjenica koju malo građana zna.

Od 2000. do danas, sredstva su uložena u očuvanje i kontrolu kvaliteta vazduha, prečiščavanje otpadnih voda, sanaciju deponija i otpada, snabdevanje vode za piće za preko million građana, sanaciju medicinskog otpada i područja pogođenih poplavama 2014. godine.

EU je glavni partner Srbije u sprovođenju reformi u sektoru životne sredine ali i sveobuhvatnih reformi u Srbiji u poslednjih 19 godina. Ipak, velika većina građana Srbije nije upoznata sa tom činjenicom.

Zato je Delegacija Evropske unije, zajedno sa Ministarstvom za evropske integracije i Ministarstvom zaštite životne sredine, gradovima i opštinama, te nevladinim organizacijama koji se vredno bave zaštitom sredine pokrenula kampanju kojom želi da pokaže kako se konkretno štite prirodne lepote Srbije.

Standardi životne sredine koji su među najvišima u svetu donose brojne prednosti za građane EU. Evropska unija i nacionalne vlade imaju jasnu viziju. Plan je da se, uz podršku istraživačkih programa, zakonskih odredbi i finansiranja, do 2050 ostvare veliki ciljevi.

Kroz zaštitu, očuvanje i poboljšanje prirodnih resursa, plan je da se EU ransformiše u ekonomiju koja je zelena, konkurentna i efikasno koristi resurse, uz smanjenu emisiju ugljen dioksida. Smanjuju se pritisak i rizici po zdravlje građana koji su povezani sa životnom sredinom. Nastavlja se i rad na više frontova kako bi se zaštitile ugrožene vrste i priroda, obezbedila bezbedna voda za piće i ličnu higijenu, poboljšao kvalitet vazduha i upravljanje otpadom, te umanjio efekat delovanja štetnih hemikalija.

Zaštitom životne sredinu, putem inovacija, nastaju i nove prilike za posao i zaposlenje, što stimuliše dalja ulaganja. „Zeleni rast“ nalazi se u samom srcu EU politike, kako bismo obezbedili održivi ekonomski razvoj, bezbedan po okolinu. Takođe, EU igra ključnu ulogu u promociji održivog razvoja na globalnom nivou.

Naša namera je da pozovemo ljude u Srbiji da pogledaju oko sebe i da se pokrenu za zaštitu životne sredine zbog sebe, svojih porodica i budućih generacija. EU podstiče i podržava reforme kada je zaštita životne sredine u Srbiji u pitanju, ali i donira izgradnju značajnih objekata za zaštitu vodotokova, vazduha, zemlje i prirode uopšte u Srbiji.

Priroda ne poznaje granice i zajednička je odgovornost svih nas koji živimo na teritoriji Evrope. Samo kao partneri možemo da zaštititimo našu prirodu za generacije koje dolaze, a koje zaslužuju da uživaju u prirodnim lepotama Srbije, udišu čist vazduh i piju nezagađenu vodu. Zajedno – možemo da dostignemo taj cilj.

Last updated: 20. Novembar 2024. 14:59