PROJEKAT „O-DVA-JA-MO“ POKRENUT U UŽICU

3. marta 2023. u Sevojnu, Projekat odvajanja kućnog otpada „O-DVA-JA-MO“ promovisan je u gradu Užicu, koji je ovim projektom dobio 5350 plavih kanti u kojima će se u domaćinstvima odvajati papir, plastika i metal. Pored toga donirano je i 570 plavih kontejnera za istu namenu i 124 žutih kontejnera za staklo, kao i dva kamiona za odvoz odvojenog suvog otpada.


Projekat ima za cilj da u 17 opština širom Srbije uspostavi sistem za odvajanje otpada na mestu nastanka ulaganjem ne samo u opremu već i u informisanje građana o prednostima odvajanja kućnog otpada radi njegove kasnije uspešne reciklaže, kako bi se na taj način smanjile količine koje završavaju na deponijama a stopa reciklaže u 4 regiona povećala na 15% u naredne dve godine.

Ovaj projekat se sprovodi u saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine Republike Srbije uz podršku Evropske unije i Kraljevine Švedske.

Projekat „O-dva-ja-mo“ predstavljen je na platou osnovne škole „Aleksa Dejović“ u Sevojnu, u prisustvu gradonačelnice grada Užica, dr Jelene Raković Radivojević, gradske većnice za zaštitu životne sredine, energetsku efikasnost i turizam, gospođe Nada Jovičić, izvršnog direktora za tehničke poslove JKP Bioktoš, gospodina Branislava Marića, gospodina Džona Glejzbruka, programskog menadžera EISP2 projekta i gostiju.


„Odvajanje otpada i briga o životnoj sredini je postala normalna širom cele Evrope ali i širom sveta. Sada će to postati normalno i u Užicu kao jednom od pionirskih gradova i opština u Srbiji kada je upravljanje otpadom u pitanju. Ovo su savremene usluge upravljanja otpadom koje svaki građanin zaslužuje. Vlade Republike Srbije i Švedske i Evropska unija su sarađivale kako bi obezbedile preko 90.000 kanti i kontejnera i mnogo kamiona. Mi sada predajemo ovaj projekat građanima Užica, vi imate snagu i moć da učinite ovaj projekat vašim,“ podvukao je Džon Glejzbruk, programski menadžer EISP2 projekta.


Da je Projekat odvajanja kućnog otpada „O-DVA-JA-MO“  ključ u razvoju upravljanja otpadom u gradu Užicu potvrdila je i gradska većnica za za zaštitu životne sredine, energetsku efikasnost i turizam, gospođa Nada Jovičić:

„“Kao grad težimo upravo uspostavljanju takvog sistema, krenuli smo iz opštine Sevojno i nastavićemo sve dok poslednja kanta po ovom projektu ne bude podeljena na teritoriji grada Užica. Oprema koju smo dobili omogućiće nam domaćinsko ophođenje prema životnoj sredini i prema nama samima. Koliki je njen značaj govori podatak da smo je dobili od međunarodne zajednice, koja nas je prepoznala kao grad koji ima potencijal i mogućnost da uspe u ostvarenju cilja, a cilj je sačuvati životnu sredinu i omogućiti što zdraviji život našoj deci”.


„Određen broj domaćinstava u Užicu upoznat je sa procesom kućnog odvajanja otpada koji smo realizovali kroz program prekogranične saradnje sa BiH, a zahvaljujući ovom projektu primarnom selekcijom biće pokriveno 5.350 domaćinstava u Užicu,“ kazala je gradonačelnica i pozvala žitelje Sevojna i Užica da se uključe u selekciju otpada, čime doprinose zdravijoj životnoj sredini za sadašnje i buduće generacije. Zahvalila je donatorima i partnerima na projektu koji su Užice prepoznali kao grad sa potencijalom za uspostavljanje održivog sistema upravljanja otpadom.

Eko-ambasadori Projekta informisali su prisutne sugrađane o prednostima odvajanja otpada i reciklaže za životnu sredinu i lokalnu zajednicu.


Last updated: 22. Novembar 2024. 09:38