Uključivanje zajednice i sveobuhvatna podrška kao preduslov za sprečavanje rodno zasnovanog nasilja: Priča iz Užica

Projekat „Integrisana podrška ženama iz višestruko ranjivih grupa”, koji sprovodi Udruženje „Ženski centar Užice” je primer na koji način uključivanje zajednice, uz sveobuhvatnu i kontinuiranu podršku može da doprinese u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja i boljoj socijalnoj inkluziji najosetljivijih društvenih grupa na lokalnom nivou. 


Cilj projekta je da pruži adekvatnu primarnu podršku ženama žrtvama rodno zasnovanog nasilja, kao i socioekonomsku podršku ženama iz različitih ranjivih grupa i njihovim porodicama. 

Urgentni privremeni smeštaj: Prvi ovog tipa u Srbiji 


Projekat koji se sprovodi u okviru programa „Podrška Evropske unije socijalnom stanovanju i aktivnoj inkluziji” (EU SHAI), osnovaće uslugu urgentnog privremenog smeštaja za žene žrtve rodno zasnovanog nasilja, u trajanju do 48 časova. Ova usluga je prva i jedna ovog tipa u Srbiji. 


„Skoro čitavu deceniju ŽCU zagovara osnivanje Regionalnog prihvatilišta za žrtve nasilja na teritoriji Zlatiborskog okruga, međutim i pored svih napora nije došlo do pokretanja nijednog konkretnog koraka. Mi smo prepoznale da bi razvoj ove usluge podigao na potpuno novi nivo način pružanja naše podrške žrtvama nasilja u porodično-partnerskom kontekstu i ono što je najvažnije osigurao njihovu bezbednost”, kaže Marina, direktorka Ženskog centra Užice. 

SOS Telefon: Poziv koji je važan 


Kako bi se osiguralo da žene koje doživljavaju bilo kakvu vrstu rodno zasnovanog nasilja mogu efikasno da zatraže pomoć i imaju blagovremen pristup informacijama i načinima na ni koje mogu da se zaštite, Ženski centar Užice je uveo SOS telefonsku liniju. 

„SOS telefon postoji kako bi pomogao ženama sa iskustvom nasilja da povrate poverenje u sebe, sagledaju svoju poziciju iz drugog ugla i počnu da veruju da se u njima nalazi rešenje… To je naš cilj i naša misija”, kaže Branka, koja je zaposlena u Ženskom centru Užice. 


Svakog meseca, deset do dvadeset žena žrtava rodno zasnovanog nasilja, podržano je kroz konsultacije telefonom, kao i individualne konsultacije uživo, uključujući i dalju podršku za pokretanje procesa za pravnu zaštitu.  

„Žene koje nam se obraćaju za pomoć i podršku to prepoznaju, na osnovu toga gradimo uzajamno poverenje, kroz odnos razumevanja i prihvatanja. Svaka žena je priča za sebe i mi svakoj od njih dajemo sve od sebe. To žene prepoznaju i poklanjaju nam svoje poverenje, dele svoje životne priče, emocije ali i radosti kada pronađu svoj put i izađu iz nasilja”, dodaje Branka. 


Sanja (pseudonim) je korisnica usluga socijalne zaštite koje pruža Ženski centar Užice i kaže: „Kada bih trebala da ocenim kvalitet onoga što mi je pruženo u trenutku kada sam se obratila za podršku zbog nasilja koje trpim, a najveća ocena je 10, onda bi to bila ocena 20 ili 100. One su mene prihvatile u svoje krilo, u svoje okrilje, u svoju zaštitu, otvorile oči da shvatim da ne moram nikoga da trpim. One vam svu podršku, ljubav i razumevanje pruže, i bore se za vas i upute vas svuda gde treba. One su za mene kao neka druga kuća.”

Pristup pravima: Put ka socijalnoj inkluziji 


Jednak pristup pravima je neophodan za jačanje socijalne inkluzije i poboljšanje opštih uslova života, posebno za najosetljiviju populaciju. Ženski Centar Užice je već prepoznao ovo kao jedan od osnovnih aspekata svog rada. Do sada je u okviru projekta, 26 korisnika/ca, od kojih su 19 žene, podržano kroz individualno mentorstvo, sa ciljem pružanja podrške u pristupu pravima u oblastima zdravlja, socijalne zaštite, zapošljavanja i obrazovanja. 


„Ženski centar Užice se od samog početka bavi unapređenjem položaja žena iz različitih aspekata. Među retkim smo organizacijama u Srbiji koje u svom radu imaju takvu programsku komponentu, koja nije vezana samo za jedan aspekt problema društvene nejednakosti žena već problem posmatra iz više uglova. Našu podršku koncipirale smo tako da žene nakon pružene podrške budu psihološki osnažene, unaprede svoje veštine potrebne za zapošljavanje i da počnu da veruju u svoje sposobnosti kada je proces pronalaska novog zaposlenja u pitanju ili otpočinjanje sopstvenog posla”, kaže Marina, direktorka Ženskog centra Užice. 

Mentorska podrška uključuje razvoj individualnih planova koji odgovaraju potrebama svakog korisnika pojedinačno, dok je sam proces participativan, što omogućava pojedincima da izraze svoje potrebe, planove i želje. Takođe, individualno mentorstvo uključuje i ostvarivanje kontakata sa potencijalnim poslodavcima, upisivanje u obrazovne institucije, podršku u zapošljavanju i pronalaženju stručne prakse, kao i pristup zdravstvenim uslugama. 

Jovana (pseudonim), koja je korisnica projekta ističe: „ Ja sam nakon ove podrške pronašla sebe nakon 40 godina nemanja svojeg ja. One su mi bile vetar u leđa, jer ja 40 godina živim na selu kao poljoprivrednica, ostvarivala sam uvek svoje prava ali nikada nisam imala na raspolaganju svoj novac o kome ću ja odlučivati.”

RETEX centar - Mesto gde se susreću održivost i jednakost 


RETEX je inovativni centar koji se bavi prikupljanjem i reciklažom tekstila. Ovo socijalno preduzeće, koje radi u sklopu Ženskog centra Užice, obezbeđuje zaposlenje za žene koje pripadaju osetljivim društvenim grupama. 

„Već 13 godina naš RETEX podiže svest zajednice o tekstilu kao velikom zagađivaču životne sredine, značaju upravljanja tekstilnim otpadom, takođe predlagali smo brojne inovativne načine da se posledice tog zagađenja ublaže. U naš rad uveli smo proces apciklaže, odnosno ponovne upotrebe polovne garderobe. Našoj zajednici smo pomogli u ekološkom smislu, da se oslobodi otpada, i pomogli drugim ljudima da dobiju odeću koja im je neophodna. Imajući u vidu količinu tekstila koji nam sugrađani i sugrađanke, ali i stanovnici iz drugih opština Zlatiborskog okruga doniraju na mesečnom nivou zaključujemo da je naš RETEX po mnogo čemu važan za zajednicu”, objašnjava Jasmina, koja je zaposlena u RETEX centru. 

Na radionicama za reciklažu koje se organizuju u socijalnom preduzeću, korisnice daju novi život korišćenom tekstilu, a proizvodi se zatim prodaju poznatim kupcima, što dalje osigurava održivost centra. Pored toga, centar sprovodi i donacije u vidu odeće, obuće i predmeta za kuću izrađenih od tekstila za osobe koje žive u siromaštvu. 

Jačanje kapaciteta kroz obezbeđivanje novog prostora za pružanje usluga 


Sa ciljem jačanja kapaciteta Ženskog centra Užice za pružanje usluga socijalne zaštite, kao i za organizaciju drugih aktivnosti, uz podršku Evropske unije, novi prostor u Užicu je kupljen i rekonstruisan i opremljen nameštajem i malim kućnim aparatima. Novi prostor će omogućiti udruženju da obezbedi adekvatan urgentni privremeni smeštaj za žene žrtve porodičnog nasilja, kao i da sprovodi druge aktivnosti, uključujući i aktivnosti socijalnog preduzeća. 

Projekat se sprovodi u okviru programa „Podrška Evropske unije socijalnom stanovanju i aktivnoj inkluziji”, koji finansira Evropska unija (27 miliona evra), a sprovodi UNOPS. Kroz 19 projekata socijalnog stanovanja i aktivne inkluzije, Program ima za cilj da obezbedi adekvatna stambena rešenja, praćena merama aktivne inkluzije za 350 najosetljivijih porodica. U okviru Programa, sprovedeno je i pet infrastrukturnih projekata, čiji je cilj da poboljšaju opšte uslove života u podstandardnim naseljima širom Srbije. Ovaj projekat je deo poslednjeg EU SHAI Javnog poziva usmerenog na pružanje podrške organizacijama civilnog društva, kroz obezbeđivanje novog prostora za pružanje usluga socijalne zaštite, kao i za uvođenje novih i unapređenje postojećih inovativnih usluga socijalne zaštite otvorenog tipa u zajednici. 

Fotografije: ŽCU/Dragan Karadarević 
Last updated: 23. Decembar 2024. 20:31