Preduzetništvo nosi mnogo izazova i prepreka posebno u fazi pokretanja privatnog biznisa. Koliko je teško uspeti i koliko je važno imati dobar alat za rad ispričala nam je Snežana Savić iz Paraćina, koja je otvorila privredno preduzeće za proizvodnju zaštitnih krep traka. Za njenu uspešnu priču i razvijanje poslovanja bila je dovoljna jedna mašina koja će promeniti dotadašnju komplikovanu i skupu proizvodnju, ali i prava prilika koju je prepoznala i iskoristila da ovo malo preduzeće proširi svoj asortiman i nastavi da niže uspehe.
U opštini Paraćin, u Pomoravskom okrugu, nalazi se malo preduzeće Kameleon-Tape d.o.o koje se od 2015. godine bavi proizvodnjom zaštitnih krep traka. Oni su ovaj samolepljivi proizvod, koje u poslu najčešće služi molerima, farbarima i autolakerima za zaštitu pri bojenju, plasirali na domaćem tržištu u veleprodajnim i maloprodajnim prodavnicama građevinskog materijala. Preduzeće je zabeležilo značajan uspeh već u prvim godinama proizvodnje, pa je vlasnica Snežana Savić poželela da unapredi poslovanje još većim asortimanom proizvoda, kao i pokretanjem izvoza. Nažalost, proizvodnja se do tada odvijala na zastarelim mašinama, pa je proces izrade zaštitnih traka bio poprilično skup i komplikovan. Paraćinci su shvatili da su potrebna dodatna ulaganja u novu mašinu koja bi rešila sve njihove muke i pospešila proizvodnju i rast ovog malog privrednog preduzeća. Kako sami nisu mogli da obezbede finansijska sredstava za nabavku nove opreme, Kameleon-Tape se odlučio da krene da prati konkurse i tako pokuša da obezbedi neophodna sredstva. Za EU PRO javni poziv saznali su sredinom 2018. godine i čim su čuli za konkurs verovali su da je upravo to njihova zlatna šansa za ne samo opstanak već i unapređenje njihovog preduzeća.
„U momentu kada smo konkurisali za bespovratna sredstva Evropske unije bili smo već tri godine prisutni na tržištu, ali nam je izazov bio da na njemu i opstanemo. Potražnja je bila sve veća, a naša mašina nije bila prilagođena širini sirovine. To je dodatno usporavalo proces proizvodnje, naša oprema nije ispunjavala potrebne standardne, radili smo danonoćno kako bismo uspeli da uspostavimo kontinuiranu proizvodnju. Uprkos svim naporima da napredujemo, shvatili smo da bez alata nema dobrog zanata i da će se naši problemi u proizvodnji nastaviti ukoliko ne poradimo na unapređenju proizvodnje. Tada smo saznali za EU PRO javni poziv koji nam je predložila agencija koja prati naše poslovanje i pruža nam računovodstvene i konsalting usluge. Iskreno, do tog trenutka nismo imali prilike da učestvujemo na konkursima i nismo znali šta da očekujemo.“
Krajnji cilj donacije za preduzeće Kameleon-Tape d.o.o bila je nabavka mašine kojom će unaprediti proces proizvodnje pa samim tim i postići brojni pozitivni pomaci za preduzeće - bolji kvalitet proizvoda, širi proizvodni asortiman, povećanje fizičkog obima proizvodnje za 20 odsto, sniženje cena proizvoda i naravno zapošljavanja dodatnog kadra.
„Imali smo samo tri zaposlena radnika, dotadašnja proizvodnja se odvijala na zastarelim mašinama koje su niskoproduktivne i koje mogu da koriste rolne za proizvodnju krep traka od maksimalno 1,5 m2 . Planovi su nam bili da nabavimo mašinu koja će podržavati trake od 1,8 m2 i 2 m2 što je novi standard. Cilj nam je bio da olakšamo proces proizvodnje i pojeftinimo nabavku, jer rolne po novim standardima mogu da se poruče i u manjim količinama za razliku od prvobitnih rolni, koje su se radile isključivo na zahtev korisnika.“
Tokom proteklih godinu dana, preduzeće Kameleon-Tape je sa velikim uspehom krenulo da razvija proizvodnju. Nabavkom novih mašina postigao se aktuelni standard pa je preduzeće značajno unapredilo svoje poslovanje i proširilo asortiman – nabavka rolni postala je jeftinija, a proizvodnja brža. Zahvaljujući novoj mašini, zaposlena su još dva radnika, ostvaren je viši kvalitet proizvoda, tako da se u narednom periodu očekuje povećanje tržišnog učešća u zemlji, kao i pokretanje izvoza.
U sklopu društveno odgovornih aktivnosti koje su obavezni deo sprovođenja ovog projekta, Kameleon-Tape je do sada donirala novčana sredstva osnovnoj školi u Paraćinu. „Želja nam je bila da zajedničkim snagama unapredimo uslove školovanja za naše mališane, pa su uz obezbeđena sredstva učionice osnovne škole „Momčilo Popović Ozren“ okrečene, urađeno je gletovanje, zamenjene su pločice i sada đaci borave u sasvim novom i osveženom prostoru. U planu nam je da i u narednim godinama budemo podrška mladima u kreiranju društvenih sadržaja. Doniraćemo sredstva kulturnim organizacijama mladih sa teritorije opštine Paraćin.” - istakli su naši sagovornici.
Podršku Evropkse unije u nabavci opreme te unapređenju proizvodnje i otvaranju novih radnih mesta je pored ovog paraćinskog preduzeća dobilo još više od 200 preduzetnika i preduzetnica širom regiona Šumadija i zapadne Srbije i Južne i istočne Srbije. Na ovaj način je EU u saradnji sa Ministarstvom za evropske integracije obezbedila skoro 4,3 miliona evra podrške malom biznisu u Srbiji.
Aktivnosti EU PRO-a, programa koji doprinosi ravnomernijem društveno-ekonomskom razvoju Srbije, Evropska unija podržava sa ukupno 25 miliona evra. Program ima za cilj da doprinese povećanju konkurentnosti mikro i malih preduzeća, poboljšanju poslovnog okruženja i unapređenju socijalne kohezije u 99 jedinica lokalne samouprave, u dva regiona: Regionu Šumadije i zapadne Srbije i Regionu južne i istočne Srbije. Aktivnosti na terenu sprovodi UNOPS.