Postizanje konsenzusa o organizovanju spoljne kontrole kvaliteta u oblasti mikrobiologije

Izrada pravilnika o spoljnjoj kontroli kvaliteta (EQA) za kliničke mikrobiološke laboratorije u Srbiji počelo je pre otprilike godinu dana u okviru tvining projekta, kada je oformljena ad hoc radna grupa.

Dokument je prošao brojne diskusije u kojima su učestvovali stručnjaci koji su članovi radne grupe i naposletku je dospeo i u fokus šire javnosti. Dana 25. aprila, organizovan je sastanak kako bi se detaljno, stav po stav, prodiskutovalo sve što je urađeno, kao i predlog za primenu dokumenta.

Polazna tačka je da u Srbiji ne postoji regulisan niti sistematski program spoljne kontrole kvaliteta za mikrobiološke laboratorije. Međutim, učešće laboratorija u programima spoljne kontrole kvaliteta predstavlja preduslov za bezbednost pacijenata i kontrolu javnog zdravlja, kao i za dijagnostički integritet, doslednost ispitivanja i kredibilitet. Uspostavljanje funkcionalnog modela spoljne kontrole kvaliteta zahteva određene preduslove, a regulatorni okvir je jedan od njih.

Na sastanku su se okupilii relevantni stručnjaci iz brojnih organizacija u oblasti javnog zdravlja, kao i iz Ministarstva zdravlja. Stručnjaci iz THL-a takođe su aktivno učestvovali i doprineli sastanku. Diskusija je bila prilično dinamična i živa i obuhvatila je brojna različita pitanja, od sitnih detalja do šireg okvira aktuelne teme, uključujući organizacione i pravne aspekte.

Znatan deo sastanka posvećen je diskusiji i pojašnjenjima ključnih termina, budući da su učesnici imali nejasna i različita shvatanja i tumačenja.

Jedno od pitanja koje je predstavljalo najveći izazov odnosi se na minimalnu učestalost učešća u EQA programima, što zavisi npr. od obima vršenih ispitivanja. Stručnjaci iz THL-a objasnili su kakva je praksa u Finskoj i predložili da, za početak, ispitivanja koja se u laboratoriji vrše najmanje jednom nedeljno treba da podležu spoljnoj kontroli kvaliteta barem svake dve godine. Čini se da je ovo prisutnima bilo prihvatljivo, što takođe ukazuje na to da bi nekoliko godina od stupanja na snagu ovog pravilnika trebalo izvršiti procenu situacije u pogledu celokupnog sprovođenja spoljne kontrole kvaliteta u mikrobiološkim laboratorijama u Srbiji.

Stručnjaci iz THL-a naglasili su svoj stav da nacionalne referentne laboratorije ne treba da bude dodeljena uloga primarnog organizatora nacionalnih EQA programa u okviru njihovih specifičnih nadležnosti u oblasti mikrobiologije. NRL treba da budu koncentrisane na različite poslove, a da EQA programe prepuste organizacijama koje su specijalizovane za ovu vrstu poslova.

Naposletku, ali ne i najmanje važno, organi nadležni za nadzor i koordinaciju spoljne kontrole kvaliteta treba da budu jasno određeni i imenovani.

Tokom sastanka su zabeleženi svi komentari i sugestije tako da će ažurirana verzija pravilnika uskoro biti izrađena i dostavljena stručnjacima.

Last updated: 9. Maj 2025. 13:19