Poslednjih godina je sve više u trendu kupovina nameštaja koji prema uputstvu možete sami sklopiti. Dobijete prospekt, pratite korake i za kratko vreme ste sami sastavili kuhinju, stolicu, ormar ili sto. Verovatno nikada niste razmišljali o procesu proizvodnje svih delova od drveta koje možete sami sklopiti. Tu tajnu nam otkriva Jasmin Baltić iz Novog Pazara, jedini u ovom delu Srbije koji ima CNC mašinu za obradu drveta, koju je nabavio zahvaljujući donaciji Evropske unije kroz program EU PRO.
Jasmin je po struci diplomirani ekonomista. Još od završetka fakulteta nije sebe video kako sedi u nekoj firmi i radi za platu. Težio je ka tome da bude sam svoj gazda i da pokrene sopstveni biznis. Nekoliko godina je radio sa ocem u proizvodnji obuće, a zatim je sticajem okolnosti počeo da se bavi trgovinom. „Sećam se da sam pre nekoliko godina sa prijateljem iz Bosne koji je u to vreme trgovao ivericom, krenuo na poslovni put u Tursku da mu pravim društvo. Kada sam video kako mu dobro ide posao i sam sam počeo ovaj biznis“, započinje svoju priču Jasmin Baltić, vlasnik firme Balta NP iz Novog Pazara i dodaje: „Posao je išao dobro nekoliko godina i ja sam stekao znanje i iskustvo u ovoj grani industrije. Samim tim, kada je iverica prestala da bude unosan posao, i ja sam odlučio da se prilagodim tržištu. Tako sam došao na ideju da kupim mašinu za rezanje i kantovanje pločastog materijala pa da taj materijal prodajem kao polu proizvod stolarima. Naravno stolari kasnije ove delove sklapaju u nameštaj, od kuhinje do ormara. Ovaj pristup pokazao se kao pun pogodak.“
U Novom Pazaru je potreba za nameštajem po meri vremenom postala sve veća. Kako bi preduzeće Balta NP moglo da odgovori na sve veće zahteve tržišta, bilo je preko potrebno da se proizvodnja obogati savremenim mašinama. „Do prošle godine sam radio sa dve osnovne mašine za rezanje i kantovanje. Kako je posao krenuo da se usložnjava, javila se potreba i za dodatnom obradom delova za sklapanje nameštaja, što inače predstavlja standard u većim proizvodnjama“, ističe Jasmin Baltić vlasnik firme Balta NP.
Međutim, ovo malo preduzeće nije imalo mogućnost da samostalno kupi mašinu opremljenu specijalnim softverom koji pravi šeme za sklapanje nameštaja, jer je bila veoma skupa. Jasmin je počeo da razmišlja o alternativnim mogućnostima.
„Nikada pre toga nisam konkurisao ni za kakve donacije. Nekako sam bio skeptičan prema toj vrsti pomoći i mislio sam da je u većini slučajeva unapred sve namešteno. Kada sam prošao prvi krug EU PRO konkursa, shvatio sam da ipak postoji realna mogućnost da dobijem sredstva“, iskreno nam govori Jasmin i dodaje: „CNC mašinu za obradu drveta je ukupno koštala 50.000 evra bez PDV-a, a donacija koju sam dobio je iznosila 30.000 evra, tako da sam vrlo brzo krenuo da širim posao zahvaljujući ovoj investiciji.“
Balta NP je danas jedina firma u Novom Pazaru i celom regionu koja pruža ovu vrstu usluge, što je dodatno povećalo obim proizvodnje. „Nakon dobijanja ove mašine, zaposlio sam dva radnika. Sada radim punim kapacitetom i imam pet stalno zaposlenih. Ako se posao održi ovako, biće dobro. Trenutno radimo jednu smenu i plan mi je da povećam radno vreme u dve smene, pa samim tim i zaposlim još ljudi”, dodaje Baltić.” Kako je u sklopu društveno odgovorna aktivnost preduzeća obavezni deo projekta koji primi pomoć kroz EU PRO program, Balta NP je odlučila da svoju zajednicu podrži tako što će da opremi i renovira dve učionice u gimnaziji u Novom Pazaru. “Smatram da je ulaganje u mlade i podrška obrazovanju uvek ispravna odluka i dužnost svakoga od nas“, završava svoju priču Jasmin Baltić.
Evropska unija je u saradnji sa Ministarstvom za evropske integracije preko programa EU PRO podržala preko 200 mikro i malih preduzeća i preduzetnika sa više od 4,3 miliona evra. Sredstva su iskorišćena za nabavku nove opreme uz koju su preduzeća unapredila proizvodnju i konkurentnost i otvorila nova radna mesta, a u Novom Pazaru je podršku dobilo 17 preduzeća.
Aktivnosti EU PRO-a, programa koji doprinosi ravnomernijem društveno-ekonomskom razvoju Srbije, Evropska unija podržava sa ukupno 25 miliona evra. Program ima za cilj da doprinese povećanju konkurentnosti mikro i malih preduzeća, poboljšanju poslovnog okruženja i unapređenju socijalne kohezije u 99 jedinica lokalne samouprave, u dva regiona: Regionu Šumadije i zapadne Srbije i Regionu južne i istočne Srbije. Aktivnosti na terenu sprovodi UNOPS.