Značaj projekta
- Naglašavanje važnosti Kohezione politike za budući socijalno-ekonomski razvoj Srbije;
- Sprovođenje ovog projekta će pružiti podršku sprovođenju Akcionog plana za Poglavlje 22, kao i za aktivnosti koje vode ka zatvaranju Poglavlja 22 u pregovorima o pristupu;
- Horizontalna priroda Poglavlja 22 (npr. važnost poglavlja za reformu javne uprave i za druga poglavlja).
Koheziona politika
Napredak u Poglavlju 22
Republika Srbija je prošla kroz nekoliko koraka u procesu pregovora o pristupanju EU u okviru poglavlja 22 koje se odnosi na oblast kohezione politike. Analitički pregled i procena usaglašenosti sa pravnom tekovinom EU, odnosno skrining za Poglavlje 22, obavljeni su 1. i 2. oktobra 2014. godine i 28. i 29. januara 2015. Kao rezultat procesa skrininga, Evropska komisija je izradila Izveštaj o skriningu navodeći da se Srbija ne može smatrati dovoljno pripremljenom za pregovore o ovom poglavlju i preporučuje kao merilo otvaranja izradu detaljnog akcionog plana kojim se postavljaju jasni ciljevi i vremenski okvir kako bi se ispunili zahtevi kohezione politike EU. Takođe, izveštaj o skriningu pružio je procenu stepena usklađenosti i kapaciteta za sprovođenje u kojima je Srbija delimično usklađena sa pravnom tekovinom u oblastima koje pokriva ovo poglavlje. Vlada Srbije je, pod vođstvom MEI, izradila Akcioni plan za poglavlje 22 koji je usvojen 4. aprila 2019. Akcioni plan pokriva sve glavne pod-oblasti iz Poglavlja 22: Zakonodavni okvir; Institucijalni okviri; Administrativni kapaciteti; Programiranje; Praćenje i vrednovanje; Finansijsko upravljanje i kontrola.
Cilj projekta je da pripremi javnu upravu Srbije za efikasno sprovođenje kohezione politike EU u Republici Srbiji.
Očekivani rezultati projekta:
- Usvojen pravni i institucionalni okvir za sprovođenje kohezione politike EU.
- Pripremljeni relevantni planski i programski dokumenti za kohezionu politiku EU.
- Unapređeni kapaciteti institucija i tela imenovanih za sprovođenje kohezione politike, kao i partnera i potencijalnih korisnika na nacionalnom i podnacionalnom nivou, kroz programe za izgradnju kapaciteta.
Srbija je u ranoj fazi priprema što se tiče sprovođenja kohezione politike EU. Potrebno je rešiti određene nedostatke, posebno u vezi sa uspostavljanjem institucionalnog okvira i izgradnjom administrativnih kapaciteta. Međutim, iskustvo stečeno kroz upotrebu IPA instrumenta i njen doprinos razvoju struktura i mehanizama za implementaciju služi kao čvrsta osnova za buduće nadležnosti u okviru kohezione politike EU.