Ugovor za reformu sektora za Integrisano upravljanje granicama

Ukratko

Evropska unija podržava Srbiju u obezbeđivanju da granice budu otvorene za slobodno kretanje ljudi i robe, da budu pod kontrolom i bezbedne od nezakonitih aktivnosti, u skladu sa principima EU. Koncept integrisanog upravljanja granicama (IBM) obezbeđuje model koji je bitan za očuvanje nacionalne bezbednosti i osiguranje nesmetanih graničnih prelaza za legitimne putnike.

Sektorska budžetska podrška će poboljšati upravljanje nedozvoljenim migracijama i borbom protiv prekograničnog kriminala putem boljeg otkrivanja krijumčarenja droga, oružja, eksplozivnih sredstava, municije, robe, životinja, kao i opasnih materija preko granica, kao i istrage trgovine ljudima i krijumčarenja ilegalnih imigranata. Takođe će se osigurati bolja saradnja unutar samih agencija, saradnja među agencijama i međunarodna saradnja, koordinacija, veze i razmena informacija.

Komplementarna podrška će unaprediti institucionalne kapacitete Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine (Direkcije za zaštitu biljaka i Odjeljenja za graničnu fitosanitarnu inspekciju, Direkcije za veterinu i Odeljenja za veterinarsko-sanitarnu kontrolu na graničnim inspekcijskim stanicama) i Ministarstva finansija (Uprave carina) za potrebe implementacije Strategije i Akcionog plana za integrisano upravljanje granicama. To će dovesti do poboljšanja finansijskih usluga, radnih procedura, bolje komunikacije i međusobne povezanosti i mehanizama koordinacije.

Kroz jedan Twinning projekat biće podržani napori Srbije da ispuni neophodne institucionalne, tehničke i pravne preduslove za uspostavljanje SIRENE kancelarije – jedinstvene kontakt tačke za razmenu informacija i koordinaciju aktivnosti vezanih za upozorenja iz Šengenskog informacionog sistema. Nadležni organi, kao što su policija i graničari, unose i konsultuju upozorenja iz Šengenskog informacionog sistema koja čine i informacije o traženim ili nestalim licima, kao i jasna uputstva o tome šta treba činiti kada se osoba ili objekat pronađu.

Drugi Twinning projekat će podržati uspostavljanje jedinstvene nacionalne baze podataka za čuvanje otisaka prstiju lica koja traže azil, kako bi se osiguralo da nacionalna biometrijska baza podataka bude u potpunosti kompatibilna sa „EURODAC-om“ (poređenje otisaka prstiju) a osoblje će da bude obučeno da upravlja nacionalnim sistemom.


Detaljne informacije


Last updated: 23. Decembar 2024. 20:31