Radovi/nadzor za prikupljanje i prečišćavanje otpadnih voda Brus Blace

Ukratko

U Srbiji se trenutno prečišćava 8% otpadnih voda, u oko 44 postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, od kojih je 6 u radnom stanju. Cilj od 99% biće postignut kada Srbija bude imala oko 320 postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i uloži u njih do 5 milijardi Eura. Sa 3.500 deponija, 9 regionalnih centara za upravljanje otpadom, 60% pokrivenosti sakupljanjem otpada i stopom recikliranja od svega 5%, dug još put treba da se pređe u upravljanju otpadom. EU je do sada značajno ulagala u razvoj infrastrukture životne sredine. Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda Brus-Blace su jedan od projekata na kojima su EU i Srbija sarađivale u oblasti razvoja životne sredine kroz zajedničko iskustvo. 

Cilj ovog projekta je razvoj sistema za prikupljanje i prečišćavanje otpadnih voda u opštinama Brus i Blace, gde postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda ili ne rade (Blace) ili ne postoje (Brus). Projekat uključuje rehabilitaciju i proširenje postojećih sistema za prikupljanje otpadnih voda i izgradnju novih postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda za Brus i Blace.

Ovim projektom unapređuje se zaštita reka Blatašnice i Rasine i veoma važnog hidroakumulacionog jezera Ćelije koje snabdeva vodom 120.000 stanovnika Kruševca, Varvarina, Trstenika, Aleksandrovca i Ćićevca. Shodno tome, značajno će se poboljšati životni standard i zdravlje građana a Srbija približiti ekološkim standardima EU. Radovi na izgradnji ekoloških instalacija treba da počnu krajem 2019. godine.


Detaljne informacije

https://ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement/sites/near/files/2017-040499.05-eu_support_to_the_environment_sector.pdf

https://balkangreenenergynews.com/eur-28-million-from-ipa-fund-approved-for-wastewater-treatment-waste-separation/

Last updated: 22. Novembar 2024. 09:38