Ukratko
Veliki bački kanal je jedan od najzagađenijih vodotoka u Srbiji i često u središtu velikih ekoloških problema u Srbiji. Veliki bački kanal je zbog prekomernog zagađenja pretvoren u otvoreni sistem za prikupljanje otpadnih voda iz prehrambene industrije, sa farmi i iz naselja. To je dovelo do klasifikacije kanala kao „EU crne rupe“ zagađenja u slivu Dunava. Pošto duž kanala živi 120.000 stanovnika, to predstavlja ogroman rizik po zdravlje, a prijave o izlivanju ulja, uginulim ribama i smradu su česte.
Do šezdesetih godina prošlog veka kanal je besprekorno funkcionisao, ali je posle toga postao veoma zagađen. Više od 30 godina sve industrijske i komunalne otpadne vode ispuštaju se u kanal bez ikakve prerade. Sanacija je ključni i osnovni preduslov za održivo korišćenje resursa Velikog bačkog kanala. Buduće funkcije kanala su: odvod voda i zaštita od poplava, navodnjavanje, vodosnabdevanje, prikupljanje otpadnih voda, prevoz na kanalu, uzgoj ribe, turizam (rekreacija) i zaštita prirode.
Cilj ovog projekta je da obezbedi preradu i uklanjanje vode iz kanalizacije za stanovnike opština Vrbas i Kula i da proširi sistem prikupljanja kanalizacije za više od 20.000 stanovnika, institucija, malih industrija i privrednih društava u selima opštine Vrbas.
Detaljne informacije
https://ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement/sites/near/files/2017-040499.05-eu_support_to_the_environment_sector.pdf
http://www.misp-serbia.rs/wp-content/uploads/2014/12/FS-Vrbas-Kula-2014-EN.pdf
Stojanović et all. (2014), “Sanacija Velikog bačkog kanala i održivo korišćenje resursa u njegovoj okolini”; http://www.dgt.uns.ac.rs/pannonica/papers/volume18_4_6.pdf
Pantelić et all (2011), “Kvalitet vode kao indikator stavova lokalnog stanovništva prema razvoju turizma: Studija slučaja naselja duž Velikog bačkog kanala”; https://www.kmae-journal.org/articles/kmae/pdf/2012/01/kmae110089.pdf
https://www.ekapija.com/en/news/2185282/testing-of-vrbas-waste-water-treatment-facility-begins-eur-20-million-invested