Danas je u okviru Berlinskog procesa i pod kopredsedavanjem Bugarske i Severne Makedonije održan Samit u Sofiji. Domaćini su mu bili bugarski premijer Bojko Borisov i premijer Republike Severne Makedonije Zoran Zaev. Sastanak je održan putem video konferencije.
Ova inicijativa okuplja šest partnera sa zapadnog Balkana, devet država članica EU i regionalne organizacije.
Premijer Bugarske Bojko Borisov i premijer Republike Severne Makedonije Zoran Zaev pozdravili su iz Sofije ostale učesnike video konferencije, uključujući lidere zapadnog Balkana, nemačku kancelarku Angelu Merkel, francuskog predsednika Emanuela Makrona, premijere Italije Djuzepea Kontea, Grčke Kiriakosa Micotakisa, Hrvatske Andreja Plenkovića, Slovenije Janeza Janšu. Samitu su prisustvovali i predsednica Evropske komisije Ursula von der Lejen, visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel, evropski komesar za susedstvo i proširenje Oliver Varheli i generalni sekretar Saveta za regionalnu saradnju (RCC). Majlinda Bregu, kao i predstavnici CEFTA-e, OECD-a, Evropske investicione banke, Banke za obnovu i razvoj, Svetske banke i Regionalnog centra za saradnju mladih (RICO).
Tokom samita učesnici su razmotrili šta je postignuto tokom protekle godine i doneli konsenzusne odluke važne za region i njegovu evropsku perspektivu.
Predsednica Komisije, Ursula von der Lajen, rekla je uoči samita: „Zapadni Balkan je apsolutni prioritet moje Komisije od prvog dana. Budućnost regiona je u Evropskoj uniji. Ova 2020. godina bila je izazovna, ali mi smo čvrsto stajali zajedno. Naš ekonomsko-investicioni plan koji je nedavno usvojen ubrzaće ekonomski razvoj Zapadnog Balkana i podstaći će njegovo približavanje Evropskoj uniji, podržaće sprovođenje temeljnih reformi i približiti region jedinstvenom tržištu EU. Plan vam može pomoći da promenite svakodnevni život ljudi i poslovanje u regionu za pet godina od sada.“
Visoki predstavnik za spoljnu politiku i bezbednost i potpredsednik Evropske komisije Žozep Borelj je dodao: „Drago mi je kad vidim da lideri Zapadnog Balkana prihvataju vitalnu ulogu regionalne saradnje. Važno je za pomirenje, kao i za ekonomski oporavak. Ne smemo zaboraviti da oporavak mora biti održiv i socijalno pravedan. Zbog toga su Ekonomsko-investicioni plan i Zelena agenda za Zapadni Balkan usredsređeni na moderne, zelene investicije usmerene na ljude. To takođe znači da investicije moraju biti potkrepljene temeljnim reformama koje su potrebne na evropskom putu “.
Na samitu je učestvovao i Oliver Varheji, komesar za susedstvo i proširenje, koji je naglasio: „Angažovanje sa našim zapadnobalkanskim partnerima ostaje ključni prioritet za EU, a evropska perspektiva ostaje pokretač promena u regionu. Posvećenost lidera regiona razvoju zajedničkog regionalnog tržišta i sprovođenju zelene i digitalne tranzicije presudna je za približavanje regiona EU. Zajedno sa investicijama u povezanost i ljudski kapital, ovo su ključni elementi Ekonomsko-investicionog plana za Zapadni Balkan koji je Evropska komisija predložila u oktobru. Ovo će doneti opipljive koristi ljudima na Zapadnom Balkanu i ojačati naše veze sa regionom.
“Ovom prilikom lideri zapadnog Balkana treba da usvoje plan za razvoj Zajedničkog regionalnog tržišta.
Inicijativa Zajedničko regionalno tržište strukturirana je oko četiri slobode (slobodno kretanje robe, usluga, kapitala i ljudi) i obogaćena je trgovinskim, digitalnim, investicionim, inovacionim i industrijskim oblastima. Zasnovana je na pravilima i standardima EU: dublja ekonomska integracija će ubrzati usklađivanje sa pravnim tekovinama EU. Zajedničko regionalno tržište je odskočna daska za bližu integraciju regiona sa jedinstvenim tržištem EU pre samog pristupanja.