EU nastavlja da podržava srpska preduzeća u oporavku posle pandemije Covid-19

U poslednjih 8 godina, Evropska unija je finansirala 1 199 malih i srednjih preduzeća (MSP) u Srbiji sa ukupnim finansiranjem od 206 miliona evra, i uprkos pandemiji Covid-19 nastavlja se sa odobravanjem novih projekata, izvestili su iz inicijative koju finansira EU - Instrumenta za razvoj i inovacije preduzeća na Zapadnom Balkanu u svom poslednjem nedavno objavljenom Godišnjem izveštaju.

S obzirom da su mala i srednja preduzeća okosnica ekonomija na Zapadnom Balkanu, koja čine 99% svih kompanija u regionu, ova finasijska inicijativa ima za cilj poboljšati pristup finansijama vlasnika malih preduzeća uz finansijsku i stručnu pomoć od strane 27 međunarodnih, regionalnih i lokalnih tržišnih aktera, uključujući same predstavnike ekonomskog sektora iz regiona. Od 2012. godine, kada je osnovana, ova inicijativa sa oko 650 miliona evra finansirala je mala i srednja preduzeća dajući uz finansijsku i stručnu podršku za 5 400 preduzeća (oko 113.000 radnih mesta).


Mali preduzetnici u Srbiji - najuspešniji primaoci sredstava u regionu

Pomoć malim i srednjim preduzećima kojima trebaju ulaganja data je kroz četiri mere: finansiranje start-up kompanija i ‘starih’ kompanija koje su u kasnoj fazi širenja, nudeći garanciju za kredit, kreditiranjem lokalnih komercijalnih banaka i kreditnih institucija u zemljama Zapadnog Balkana koje potom kreditiraju lokalna preduzeća, i kroz širok spektar stručnih saveta.

Mala i srednja preduzeća u Srbiji imaju najveći broj odobrenih projekata i primila su najveća sredstva u poređenju s drugim zemljama u regionu, uključujući Hrvatsku kao državu članicu, što Srbiju čini najuspešnijim primaocem finansijske pomoći.


Finansiranje, garancija za zajmove, sletanje i poslovni savet za startap i 'stare' kompanije

Do danas je Srbija za finansiranje start-up-a dobila 12,35 miliona evra za 13 IT kompanija: Dritools/Alchemi (softver i alati za upravljanje projektima za specijalnu hemijsku industriju), CitiEkpert (platforma za objavljivanje ponuda za nekretnine), VorkPlus (praćenje produktivnosti - softver za kompanije), CUBE (informacije o poslovnim podacima i kreditnom riziku), Hunch Insight (tehnološka proizvodnja Ad-tech SaaS za automatizovane, optimizovane i personalizovane oglase), Virtus Vita (globalna organizacija za dijalizu i putovanja), Tradecore (fintech startup koji gradi inovativne alate za maloprodajnu trgovinu i širu industriju finansijskih usluga), Content Insights (pruža softver za pomoć web urednicima), Agremo (platforma za analizu za bolje upravljanje usevima), Molo SaaS (platforma za brodarsku industriju), LeanPai (finansiranje potrošača), Videobolt (internet platforma za pravljenje video zapisa) i ConveiIK (HR tech kompanija koja pruža softver za komunikaciju sa kadrovima i softver za optimizaciju zapošljavanja).


Četiri srpske firme dobile su 7,22 miliona evra za širenje svog preduzeća i savetodavne usluge kako da povećaju promet: Delmak (distributer i prodavač delova automobila), Gomma line (proizvođač gumenih i plastičnih delova za automobilsku industriju), BG Reklam (projektovanje, razvoj i proizvodnja materijala za stalnu prodaju) i Bel Medic (privatna zdravstvena usluga).

Garancija za kredit omogućava bankama da finansiraju MSP po povoljnim uslovima, poput nižih kolaterala i kamatnih stopa pri čemu deo rizika koji banke nose pokriva Evropski investicioni fond. Po raspisivanju konkursa, odabrano je pet banaka koje su ponudile oko180 miliona evra zajma na srpskom tržištu za 1205 malih i srednjih preduzeća koja se bave trgovinom na veliko i malo, popravkom motornih vozila, proizvodnjom, poljoprivredom, građevinom, transportom itd.

Dodatnih 50 miliona evra za mala i srednja preduzeća za MSP preko Banca Intesa Beograd i Unicredit banka Srbija biće realizirano u toku 2020. godine.

Saznajte više o Instrumentu za razvoj i inovacije preduzeća na Zapadnom Balkanu i pogledajte iscrpnu listu projekata finansiranih u Srbiji ovde. 

Last updated: 8. Novembar 2024. 14:20