Kako smanjiti potrošnju energije kućnih uređaja, a time i troškove domaćinstva?

Benefiti racionalnog korišćenja energije za građane su višestruki: smanjuju se računi za struju, gas i vodu; povoljno se utiče na očuvanje životne sredine i prirodnih resursa, a dokazano je i da je za društvo ulaganje u energetsku efikasnost jeftinije od nabavke energije.  

Niz je koraka koji pojedinac može preduzeti kako bi smanjio potrošnju enerije. Oni uključuju zamenu vrata i prozora u kući ili stanu, izolaciju krova, poda i spoljnih zidova, unapređenje sistema grejanja i kontrola njegove potrošnje, kao i zamena starih, odnosno kupovina novih automobila sa motorima nove generacije. 

Od ukupne energije koju potroši jedno domaćinstavo oko 60% potroši se na grejanje, 8% na zagrevanje vode, 6% na kuvanje, 5% na klima uređaje, dok se ostalih 20 % potroši na ostale kućne uređaje i rasvetu.

Najveći potrošači među kućnim aparatima su frižideri, zamrzivači i mašine za veš. Zbog toga pri kupovini ovih uređaja, treba obratiti pažnju na njihov energetski razred, a posebno u slučajevima kod uređaja koji se svakodnevno koriste, jer se tako može ostvariti i do 50% uštede energije.

Bojler i potrošnja tople vode

Klima uređaji i hlađenje prostora

Frižideri i zamrzivači i čuvanje hrane 

Mašina za pranje veša

Šporet i pripremanje hrane

Mašina za pranje sudova

Osvetljenje

Ostali električni uređaji 

(Saveti nastali na temelju brošure "Okreni na zeleno" Ministarstva rudarstva i energetike i Ministarstva finansija Republike Srbije i Evropske unije u Srbiji)

Last updated: 23. Decembar 2024. 20:31